Foothills Beagle Club
January 28, 2012 UBGF Derby QualifyingTrial
Results
We had a total of 70 entries. A big thanks to our judges, our kitchen crew, marshals, and club members who all did an outstanding job to make our Trial a success and, of course, a very special thanks to all who supported our club by attending. We at Foothills hope you all had a very enjoyable experience.
Grand Final Winner
High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
Grand Final Runner-Up
Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
13” Males Field Judges: Phillip Nixon and Tim Cooper (18 entries)
1st Place – Rapid Run Long Drive James Williams and Daniel Chapman SC
FC Rapid Run Lil Caddy x FC Orchard Grove A-Gal
2nd Place – Oak Groves Fly Me Nonstop Bill Thomas, Chance Thomas, and Richard Sawyer GA
FC Oak Groves Cocoa Crisp x FC M. S. Butterfly
3rd Place - Cedar Ridge Whiskey River Ned Russell NC
FC Redbarns’s J Bird x Huckleberry Mollie II
4th Place - Bullocks Creek Little Hoss Michael Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle
NBQ – Riveredge Pretty Boy Diamond Paul Blevins and Jeff Griffith SC
FC Riveredge Rockin Rebel x Riveredge Brown Sugar
13” Males Show Judge: Harold Godfrey
1st Place - Riveredge Pretty Boy Diamond Paul Blevins and Jeff Griffith SC
FC Riveredge Rockin Rebel x Riveredge Brown Sugar
2nd Place – Slabtowns Weekend Warrior Ray Nix AL
FC G&S Slabtown Boogie Man x Centipedes Lil Cocoa Star
3rd Place - Oak Groves Fly Me Nonstop Bill Thomas, Chance Thomas, and Richard Sawyer GA
FC Oak Groves Cocoa Crisp x FC M. S. Butterfly
4th Place - Cedar Ridge Black Night Train Ned Russell NC
FC LRS Black Tar Boy x Bullocks Creek Barbara
NBQ – Jr’s Josie Wells Bo Time Everette Wallace SC
FC Timber Lake Little Black Sambo x Grey Dolly
15” Males Field Judges: Phillip Nixon and Tim Cooper (7 entries)
1st Place – High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
2nd Place – Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
3rd Place - D and W’s Big SOB Sonny Morris SC
FC D and W’s Hoss Power x FC Bullocks Creek Sherrie
4th Place - Rapid Run Halfway Gone Joey Mitchell SC
FC Crank’s Chicken x Fast Tracks Hot & Spicy
NBQ – Beaverdams Midway Bain Bain Tony and Braeden Martin SC
FC Batson Creek Pap x Oak Groves Rosey Ody OH
15” Males Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – Beaverdams Midway Bain Bain Tony and Braeden Martin SC
FC Batson Creek Pap x Oak Groves Rosey Ody OH
2nd Place – Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
3rd Place - High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
4th Place - D and W’s Big SOB Sonny Morris SC
FC D and W’s Hoss Power x FC Bullocks Creek Sherrie
NBQ – Rapid Run Halfway Gone Joey Mitchell SC
FC Crank’s Chicken x Fast Tracks Hot & Spicy
13” Females Field Judges: Stewart Price and Daniel Chapman (39 entries)
1st Place – Astin Farms Rollem Up Kate Ellis Astin GA
Star R Teddy Bear x Sunset View Reaper’s Midget
2nd Place – Waters Run Lil Fun Size Tony Waters SC
FC Five Star Smokey x River Valley Lady Di
3rd Place - Reed Creek Lady’s Little Peanut Gary Maxwell GA
Manleys Stylish Novacaine x Reed Creek Queen Lady Bug
4th Place - Metz’s Lil Carolina Girl Ron Metz SC
FC G&S Slab Town Boogie Man x Coleman’s Little Hen
NBQ – Smith’s Hilltop Little Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
13” Females Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – Metz’s Lil Carolina Girl Ron Metz SC
FC G&S Slab Town Boogie Man x Coleman’s Little Hen
2nd Place – Waters Run Lil Sasha Tony Waters SC
FC Rapid Run Lil Caddy x Twin Dance Time To Show
3rd Place - Pearson’s Blue Ridge Honey Bird Tony Pearson SC
FC Redbarn’s J Bird x Big D’s Locked on Little Candy
4th Place - Astin Farms Rollem Up Kate Ellis Astin GA
Star R Teddy Bear x Sunset View Reaper’s Midget
NBQ – Reed Creek Lady’s Little Peanut Gary Maxwell GA
Manleys Stylish Novacaine x Reed Creek Queen Lady Bug
15” Females Field Judges: Stewart Price and Daniel Chapman (6 entries)
1st Place – Reed Creek Run Rabbit Roxie Gary Maxwell GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
2nd Place – Smith’s Hilltop Baby Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
3rd Place - Bullocks Creek Big Mama Michael E. Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle
4th Place - D and W’s Mull Mo Money Sonny Morris SC
FC D & W’s Hoss Power x Doc’s Hollar Jill
NBQ – Red Hills Black Rose William Todd Adams GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
15” Females Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – D and W’s Mull Mo Money Sonny Morris SC
FC D & W’s Hoss Power x Doc’s Hollar Jill
2nd Place – Red Hills Black Rose William Todd Adams GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
3rd Place - Reed Creek Run Rabbit Roxie Gary Maxwell GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
4th Place - Smith’s Hilltop Baby Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
NBQ – Bullocks Creek Big Mama Michael E. Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle
January 28, 2012 UBGF Derby QualifyingTrial
Results
We had a total of 70 entries. A big thanks to our judges, our kitchen crew, marshals, and club members who all did an outstanding job to make our Trial a success and, of course, a very special thanks to all who supported our club by attending. We at Foothills hope you all had a very enjoyable experience.
Grand Final Winner
High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
Grand Final Runner-Up
Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
13” Males Field Judges: Phillip Nixon and Tim Cooper (18 entries)
1st Place – Rapid Run Long Drive James Williams and Daniel Chapman SC
FC Rapid Run Lil Caddy x FC Orchard Grove A-Gal
2nd Place – Oak Groves Fly Me Nonstop Bill Thomas, Chance Thomas, and Richard Sawyer GA
FC Oak Groves Cocoa Crisp x FC M. S. Butterfly
3rd Place - Cedar Ridge Whiskey River Ned Russell NC
FC Redbarns’s J Bird x Huckleberry Mollie II
4th Place - Bullocks Creek Little Hoss Michael Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle
NBQ – Riveredge Pretty Boy Diamond Paul Blevins and Jeff Griffith SC
FC Riveredge Rockin Rebel x Riveredge Brown Sugar
13” Males Show Judge: Harold Godfrey
1st Place - Riveredge Pretty Boy Diamond Paul Blevins and Jeff Griffith SC
FC Riveredge Rockin Rebel x Riveredge Brown Sugar
2nd Place – Slabtowns Weekend Warrior Ray Nix AL
FC G&S Slabtown Boogie Man x Centipedes Lil Cocoa Star
3rd Place - Oak Groves Fly Me Nonstop Bill Thomas, Chance Thomas, and Richard Sawyer GA
FC Oak Groves Cocoa Crisp x FC M. S. Butterfly
4th Place - Cedar Ridge Black Night Train Ned Russell NC
FC LRS Black Tar Boy x Bullocks Creek Barbara
NBQ – Jr’s Josie Wells Bo Time Everette Wallace SC
FC Timber Lake Little Black Sambo x Grey Dolly
15” Males Field Judges: Phillip Nixon and Tim Cooper (7 entries)
1st Place – High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
2nd Place – Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
3rd Place - D and W’s Big SOB Sonny Morris SC
FC D and W’s Hoss Power x FC Bullocks Creek Sherrie
4th Place - Rapid Run Halfway Gone Joey Mitchell SC
FC Crank’s Chicken x Fast Tracks Hot & Spicy
NBQ – Beaverdams Midway Bain Bain Tony and Braeden Martin SC
FC Batson Creek Pap x Oak Groves Rosey Ody OH
15” Males Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – Beaverdams Midway Bain Bain Tony and Braeden Martin SC
FC Batson Creek Pap x Oak Groves Rosey Ody OH
2nd Place – Mill Hills Saddle Up and Ride Big Boy Daniel Chapman and James Williams SC
NSPC FC Rapid Run Lil Cowboy Casanova x Rapid Run Gabby
3rd Place - High Shoals Big Mack Ronnie Tibbitts GA
FC High Shoals Muffin Man x Riverbend Ready
4th Place - D and W’s Big SOB Sonny Morris SC
FC D and W’s Hoss Power x FC Bullocks Creek Sherrie
NBQ – Rapid Run Halfway Gone Joey Mitchell SC
FC Crank’s Chicken x Fast Tracks Hot & Spicy
13” Females Field Judges: Stewart Price and Daniel Chapman (39 entries)
1st Place – Astin Farms Rollem Up Kate Ellis Astin GA
Star R Teddy Bear x Sunset View Reaper’s Midget
2nd Place – Waters Run Lil Fun Size Tony Waters SC
FC Five Star Smokey x River Valley Lady Di
3rd Place - Reed Creek Lady’s Little Peanut Gary Maxwell GA
Manleys Stylish Novacaine x Reed Creek Queen Lady Bug
4th Place - Metz’s Lil Carolina Girl Ron Metz SC
FC G&S Slab Town Boogie Man x Coleman’s Little Hen
NBQ – Smith’s Hilltop Little Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
13” Females Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – Metz’s Lil Carolina Girl Ron Metz SC
FC G&S Slab Town Boogie Man x Coleman’s Little Hen
2nd Place – Waters Run Lil Sasha Tony Waters SC
FC Rapid Run Lil Caddy x Twin Dance Time To Show
3rd Place - Pearson’s Blue Ridge Honey Bird Tony Pearson SC
FC Redbarn’s J Bird x Big D’s Locked on Little Candy
4th Place - Astin Farms Rollem Up Kate Ellis Astin GA
Star R Teddy Bear x Sunset View Reaper’s Midget
NBQ – Reed Creek Lady’s Little Peanut Gary Maxwell GA
Manleys Stylish Novacaine x Reed Creek Queen Lady Bug
15” Females Field Judges: Stewart Price and Daniel Chapman (6 entries)
1st Place – Reed Creek Run Rabbit Roxie Gary Maxwell GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
2nd Place – Smith’s Hilltop Baby Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
3rd Place - Bullocks Creek Big Mama Michael E. Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle
4th Place - D and W’s Mull Mo Money Sonny Morris SC
FC D & W’s Hoss Power x Doc’s Hollar Jill
NBQ – Red Hills Black Rose William Todd Adams GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
15” Females Show Judge: Harold Godfrey
1st Place – D and W’s Mull Mo Money Sonny Morris SC
FC D & W’s Hoss Power x Doc’s Hollar Jill
2nd Place – Red Hills Black Rose William Todd Adams GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
3rd Place - Reed Creek Run Rabbit Roxie Gary Maxwell GA
Broad River 8 Ball x Broad River Chicken Lilly
4th Place - Smith’s Hilltop Baby Girl Michael Smith and Everette Wallace SC
FC Star R High Demand x Star R Lady Pearl
NBQ – Bullocks Creek Big Mama Michael E. Ramsey SC
FC Bullocks Creek Hoss x Bullocks Creek Belle